2019

International Conference on Electrical, Electronic, Communication and Control Engineering, Hatten Hotel Melaka, Malaysia, 24-25 November 2019
Award: Best Paper Award (Track: Communication Engineering)
Paper Title: A High Efficiency Continuous Class-F Power Amplifier Design Using Simplified Real Frequency Technique
Recipient:Md. Golam Sadeque, Dr. Zubaida Yusoff, Dr. Mardeni Roslee


National Innovation and Invention Competition 2019 (NIICe2019)
Project Title: Automated Diagnosis and Prognosis of Chronic Wounds for e-Health Applications
Award:
  1. Gold Medal
  2. Best of the Best (UG/PG Category)
  3. Best of the Best (Overall)
  4. IEEE SPS Special Award
Recipients:
  1. Associate Professor Dr. Mohammad Faizal Ahmad Fauzi
  2. Topu Biswas
  3. Khajista Nizam

International Automation and Control Enhancing Innovation Competition (ACEiC2019), UNITEN
Project Title: Automated Diagnosis and Prognosis of Chronic Wounds for e-Health Applications
Award:MACE special award: Most Creative Product/Prototype
Recipients:
  1. Associate Professor Dr. Mohammad Faizal Ahmad Fauzi
  2. Topu Biswas
  3. Khajista Nizam

IEEE Malaysia Best FYP Competition, 12 October 2019
Track: Young Innovator Award
Award: 1st Place
Recipient:Ahmad Hafiz bin Ahmad (Supervised by Ms. Wong Hwee Ling)
Award: 2nd Place
Recipient:Mohammed Hussein Saleh Mohammed Haram (Supervised by Dr. Lee It Ee)
Track: Consumer Electronics
Award: 1st Place
Recipient:Tham Kok Yen & Cheam Tat Wah (Supervised by Ms. Wong Hwee Ling)
Award: 2nd Place
Recipient:Mohammed Hussein Saleh Mohammed Haram (Supervised by Dr. Lee It Ee)
Track: Technology and Engineering Management
Award: 1st Place
Recipient:Muhammad Zahrul Azham bin Eman (Supervised by Dr. Siow Chun Lim)
Award: 2nd Place
Recipient:Nor Farisha Irwayu binti Azizul (Supervised by Dr. Siow Chun Lim)

MMU Student Awards, Hotel Sama-sama KLIA, Malaysia, 5 October 2019
Award:
  1. Golden Achievement
  2. Male Student Leader Award
  3. Female Student Leader Award
Recipients:
  1. Mohammed Hussein Saleh Mohammed Haram
  2. Hassan Abulaban
  3. Teo Yar Lee


KPMG Cyber Technology Challenge, One World Hotel, Malaysia, 25 September 2019
Award: Champion
Recipient:Chia Jason, Chai Yee Ting, Teo Yar Lee and Hor Sui Lyn
Award: First Runner Up
Recipient:Muhammad Alif Qayyum bin Mohd Shahrizan, Nazihah Kamarulzaman, Edzham Fitrey bin Eddie Fuad and Fatihah binti Mohamed Rosly
Award:Second Runner Up
Recipient: Muhammad Nurmahir bin Mohamad Sehmi, Mohammad Fikry Izuddin bin Ahmad Joyo, Ramkhumar A/L Thiagarajan and Than Zheng Yi

Best Paper Award of RSM2019
Conference Name: IEEE Regional Symposium on Micro and Nanoelectronics 2019
Date of Conference: 21-23 August 2019
Paper title: Inverse Class-F RF Power Amplifier Design Using 10W GaN HEMT
Award: Best Paper Award for Cluster 2: Nanophotonics ( Optoelectronics & Photonics Technology, Microwave Device and MMIC)
Authors: Amirah Fauzi (FOE Final Year Student), Zubaida Yusoff, Md. Golam Sadeque
Website: https://ieeemalaysia-eds.org/rsm2019/awards/



Innovate Malaysia Design Competition 2019
Prize: 1st Runner-Up (Intel track)
Team Members: Tham Kok Yen & Cheam Tat Wah
Advisors: Wong Hwee Ling & Assoc. Prof. Dr. Mohammad Faizal Ahmad Fauzi
Project Title: bi-level Home Entrance System (bi-HER)

MMU Student Represents Malaysia for 'Seeds for the Future Programme'
Recipients: Chee Sze Yan

IEEE Malaysia Section Awards, 19th January 2019
Prize:
  1. Outstanding Student Branch Award
  2. R10 Student Activities Committee - Student Branch Award
  3. IEEE Member Get Member Section Award
Recipients:
  1. IEEE MMU Student Branch
  2. IEEE MMU Student Branch
  3. Mohammed Hussein Saleh Mohammed Haram


2018

IEEE Communications & Vehicular Technology, Malaysia Chapter
Prize: Outstanding Doctoral Dissertation Award
Project: Radio Resource Management for Long-Term Evolution Based Heterogenous Cellular Networks
Recipients: Lee Ying Loong
Supervisor: Professor Chuah Teong Chee


MMU Awards 2018
Prize:
  1. Best Developing Club
  2. Best Integration Event
  3. Student Leader of the Year
Recipients:
  1. Engineering Society
  2. TEDxMMU
  3. Mohammed Hussein Saleh Mohammed Haram

2017

IEEE Malaysia Section Awards, 2017
Prize:
  1. Outstanding Student Branch Award
  2. 1st Runner up Outstanding Student Volunteer Award
Recipients:
  1. IEEE MMU Student Branch
  2. Mohammed Hussein Saleh Mohammed Haram

IEEE Malaysia FYP Competition, Computational Intelligence Track, 2017
Prize: Champion
Project: IoT-enabled Outdoor IoT-enabled Outdoor Smart Parking System
Recipients: Ng Chin Kit
Supervisor: Cheong Soon Nyean

MSC Malaysia APICTA 2017, Malaysia, 13th October 2017
Prize: Best of Tertiary Student Project
Project: Software/Hardware for project ďIoT-enabled Outdoor Smart Parking System"
Recipients: Ng Chin Kit
Supervisor: Cheong Soon Nyean

MOSTI University App Challenge, Cyberjaya, Malaysia, 14th ?15th January 2017
Prize: First runner-up of Innovation Award
Project: Energy Budgeting App based on Indoor Positioning System
Recipients: Lee Chun Yit, Tham Jen Ling and Lim Zheng Cong
Supervisors: Dr. Ooi Chee Pun and Dr. Tan Wooi Haw

2017 IEEE Malaysia ComSoc/VTS Joint Chapter Outstanding Dissertation Award, 14th January 2017
Prize: 2016 IEEE Malaysia ComSoc/VTS Joint Chapter Outstanding Dissertation Award
Thesis: Adaptive and Optimised Vehicular Ad Hoc Network with Cognitive Medium Access Control Layer
Recipient: Joanne Lim Mun Yee
Supervisors: Prof. Dr. Mohamad Yusoff Alias and Dr. Chang Yoong Choon

2016

The Royal Commonwealth Society Associate Fellowship
Prize: The Royal Commonwealth Society Associate Fellowship
Recipient: Tauseef Rasheq Ahad

MMU Student Awards 2016
Prize: Aspire Award
Recipient: Tauseef Rasheq Ahad

MMU Student Awards 2016
Prize: Student Leader of the Year
Recipient: Waziha Raquib

2015

International Student Exchange
Prize: DAAD Germany Scholarship (Hochschule Hof University of Applied Sciences, Germany)
Recipient: Shah Mohammad Mominul Islam
Duration: October 2015 ?February 2016

Innovate Malaysia Design Competition 2015
Prize: 2nd Prize (Silterra / CEDEC track)
Team Members: Ling Kuok Thong, Stephen Goh Xin Shen
Advisor: Dr. Lee Lini
Project Title: Low Power Pull Adder Circuit Based Domino Logic

MMUís 2015 Convocation Awards
Prize: Best Final Year Project Award (Engineering)
Recipient: Teh Thong Yun
Project Title: Door Lock System with Hierarchical Identity-Based Identification - Server and Android Development
The Best Club Award for MMU Cyberjaya, 2015
Prize: The Best Club Award for MMU Cyberjaya, 2015
Recipient: FOE's Engineering Society


2014

Innovate Malaysia Design Competition 2014 (Altera track), August 2014
Prize: 1st place
Team Members: Nima Shokouhfar, Mehrdad Shayegi
Advisor: Lo Yew Chiong
Project Title: Smart Inventory Management System

Innovate Malaysia Design Competition 2014 (Altera track), August 2014
Prize: 2nd place
Team Members: Emad Fouladi, Ng Yie Ning
Advisor: Ooi Chee Pun
Project Title: Contactless Medical Image Browsing using FPGA-based Hand Gesture Recognition System


Schneider Electric Go Green in the City 2014 Competition, 10 March 2014
Prize: 1st runner up
Team Members: Heng Jia Wei (FOE), Boh Shi Min (FOM)
Advisor: Assoc. Prof. Ir. Dr. Gobbi Ramasamy
Project Title: Peak Ecology, Peak Economy (Peakeco)


2013

Free Scale Cup 2013 Intelligent Car Racing, 22-24 August 2013
Prize: Best Design Award
Team Members: Ms. Shameeny Raj A/P Siva Raj, Ms. Asuvani A/P D. Vasudhevan, Ms. Stephanie A/P Anthony Louis
Project Supervisor: Mr. Yap Wen Jiun and Mr. Lo Yew Chiong
Project Title: Design and Construction of an Intelligent Car
 

IET Malaysia Network Present Around the World (PATW) Finals 2013, 17 August 2013
Prize: Champion and 1st Runner-up
Team Members: Ms. Alice Leong Mei Peng, Ms. Stephanie d/o Anthony Louis
 

Innovate Malaysia Design 2013, 4 July 2013
Prize: Second Place (Intel Track)
Team Members: Tan Kang Zhe, Soh Meng Wah and Tan Chun Meng
Project Supervisor: Tan Wooi Haw
Project Title: Context-aware Shopping Cart
 
IEEE-Faculty of Engineering Final Year Project Award, 30 April 2013
Prize: Best Project (Computer and Multimedia Category)
Team Members: Teh Peng Loon and Yeow Kin Woon
Project Leader: Dr. Ling Huo Chong and Mr. Cheong Soon Nyean
Project Title: Digital Home Access System with NFC Technology
 
Schneider Electric Green Challenge 2013, 23 April 2013
Prize: 2nd Runner Up
Team Members: Ahmed Al-Kuhlani, Elham Garizi
Project Leader: Assoc. Prof. Dr. Gobbi Ramasamy
Project Title: Data Center Energy Solutions
 

2012

Innovate Malaysia Design Competition 2012, 14 July 2012
Prize: Second Place (Agilent Track)
Team Members: Kok Yu Fan and Ivan Lim Chen Ning
Project Supervisor: Lo Yew Chiong
Project Title: Design and Construction of an Autonomous Robot
   
Innovate Malaysia Design Competition 2012, 14 July 2012
Prize: IEM Best Thesis Award and Consolation Prize (Altera Track)
Team Members: Lee Chia Ching, Wong Chin Yeow and Pua Yi Xun
Project Supervisors: Cheong Soon Nyean and Dr. Ooi Chee Pun
Project Title: FPGA-Based Hand Gesture Home Control System
   

2011

International Vision Informatics Conference 2011, 9 Nov 2011
Prize: Badioze Zaman Best Paper Award
Winners: Tze Wei Yeoh, Dr. Tan Wooi Haw, Tong Hau Lee and Dr. Ooi Chee Pun
 
IET Malaysia Young Engineer Award, August 2011
Winner: Assoc. Prof. Dr Wong Hin Yong
 
Innovate Malaysia Design Competition 2011, 11 June 2011
Prize: First Prize
Team Members: Lee Sue Han, Siew Wei Heng and Chee Vi Ling
Supervisors: Dr. Ooi Chee Pun and Cheong Soon Nyean
Project Title: Hardware Control using Hand Gesture
 

 
Innovate Malaysia Design Competition 2011, 11 June 2011
Prize: Second Prize
Team Member: Lim Chia Syan
Supervisor: Lo Yew Chiong
Project Title: Two-wheeled Balancing Robot
 

 
Innovate Malaysia Design Competition 2011, 11 June 2011
Prize: Second Prize
Team Members: Choo Wern Shin and Lim Zi Yang
Supervisor: Dr. Tan Wooi Haw
Project Title: SMART Transit System
 

 
 
ITEX2011, Kuala Lumpur Convention Centre, 22 May 2011
Prize: Silver Medal
Team Members: Mohd Nazri bin Ramliy, Prof. Ryoichi Komiya, Dr. Hezerul Abdul Karim and Nik Adam bin Nik Mohamed
Project Leader: Nor Azhar Mohd Arif
Project Title: Imitation of Human Hand and Arm Natural Movement For Telecommunication Application
 

 
ITEX2011, Kuala Lumpur Convention Centre, 22 May 2011
Prize: Bronze Medal
Team Members: Dr. Nurul Nadia Ahmad, M Kamil Abdullah, Justin Leo Cheang Loong, Syed Syahril Syed Ibrahim
Project Leader: Dr. Khazaimatol Shima Subari
Project Title: Bio-Secure: A Biometrics System based on EEG and ECG Signals
 

 
ITEX2011, Kuala Lumpur Convention Centre, 22 May 2011
Prize: Bronze Medal
Team Members: Ch'ng Yen Li, Lee Heng Choy, Chan Wai Ling and Lee Kar Seng
Project Leader: Dr. Ong Boon Hoong
Project Title: NanoMag: Nanotechnology Educational Kit